مرکز رشد فناوری های نوین در صنایع کوچک و متوسط ( ساخت و تولید )

دانشگاه آزاد اسلامی غرب استان تهران

مرکز رشد فناوری های نوین

دانشگاه آزاد اسلامی غرب استان تهران

هسته فناور آدلان تک سو

با توجه به گسترش بیماری کرونا در ایران و جهان و تبعات مخربی همچون کشته شدن بسیاری از انسان ها ، ایجاد مشکلات روحی ناشی از فوت عزیزان ، افزایش خشونت جامعه در دوران قرنطینه و معضلات اقتصادی از جمله افزایش بیکاری ، کاهش تولید ناخالص داخلی ، ورشکستی شرکت ها و…. به کار گیری شیوه های مختلف در کنترل و یا قطع چرخه انتقال ویروس کویید 19 اهمیت ویژه ای پیدا کرده است.
جمعیت انسانی، اعم از پرسنل بخش های درمان ، اداری ، صنعتی ، خدماتی و کسانی که برای تأمین مایحتاج ضروری خود ، ناچار به تردد در محیط های شلوغ و آلوده هستند در معرض ابتلا به این ویروس می باشند که در اینصورت، قطعاً یکی از قسمت هایی که آلودگی را جذب می کند البسه آن هاست.
این در حالیست که در برخی موارد امکان شستشو و اتو زنی لباس ها وجود ندارد و در بعضی دیگر (خصوصاً لباس های مردم عادی) در صورت شستشو های مکرر ، کیفیت خود را از دست داده و همچنین برای این امر آب و برق زیادی مصرف می شود .
با توجه به این موضوع ، گروه مبتکران آزاد که از هسته های فناور مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحدهای غرب استان تهران می باشد بعد از انجام کلیه مراحل تحقیقات ، به ساخت دستگاهی برای ضد عفونی البسه دست یافت ؛ که نمونه داخلی و خارجی ندارد و به دلیل امکان تولید آن در اندازه ، طرح و رنگ های متفاوت می تواند در مراکز درمانی ، آموزشی ، صنعتی ، خدماتی و منازل مسکونی در داخل و خارج کشور مورد استفاده قرار گیرد.
جالب توجه آنکه ، دستگاه مورد اشاره ، ضد ویروس و میکروب بوده و هیچگونه تأثیر مخربی بر محیط زیست ندارد . از طرفی می تواند علاوه بر کنترل چرخه انتقال بیماری کرونا و هر نوع بیماری ویروسی و میکروبی دیگری ، به صرفه جویی در مصرف آب و برق نیز منجر شود. زیرا در صورتی که افراد هر کدام چنانچه در روز فقط یکبار بخواهند البسه خود را از طریق شستشو با آب و مواد شوینده ضدعفونی کنند شاهد افزایش مصرف زیاد آب برق ( برق مصرفی ماشین های لباسشویی) خواهیم بود که خصوصاً در تابستان می تواند باعث قطعی آب و برق شود و خود این موضوع علاوه بر هدر رفت منابع می تواند باعث شود تا شهروندانِ دیگر ، از شستشوهای ضروری (همچون شستن دست ها) در ایام بیماری کرونا باز مانده و انتقال بیماری شدت یابد.

علاوه بر این ، استفاده از مواد شوینده باعث تخریب محیط زیست می شود که بهتر است برای ضدعفونی لباس از طریق اشعه مورد استفاده در دستگاه ساخته شده ما در این طرح بهره جست.

• تصاویر طرح اولیه دستگاه ضد عفونی لباس

مشخصات فنی دستگاه :
1. دستگاه ضد عفونی لباس با اشعه ، فعلاً از ورق mdf ساخته شده اما بسته به کلاس تعریف شده می تواند از دیگر انواع چوب ، ورق های استیل ، کامپوزیت ، آلومینیوم ساخته شود و این موضوع بسته به نوع مکان مورد استفاده ، می تواند متفاوت باشد.
2. این وسیله مجهز به تایمر و یک سیستم برنامه قوی است که می تواند زمان مورد استفاده اشعه و همچنین تایم سلامت را مدیریت کرده و برنامه های دیگر که مخصوص لباس های تر و یا معطر شدن البسه را مدیریت نماید و پس از اتمام کار با بوق هشدار دهنده اعلام پایان عملیات نماید و قفل اتاق و دستگاه را باز نماید .
3. عرض دستگاه در نمونه ساخته شده (مطابق تصویر صفحه 2) 50 سانتی متر و طول آن 2 متر می باشد که برای ضد عفونی لباس 10 نفر طراحی شده و با تغییر توان لامپ و ابعاد ، می تواند ظرفیت بیشتری نیز بیابد.
4. داخل دستگاه در جهت های مختلف آینه کاری شده است تا علاوه بر رساندن اشعه به نقاط کور احتمالی ، قدرت اشعه را نیز بیشتر نماید و همچنین به زیبایی دستگاه بیفزاید.
5. برای دستگاه ساخته شده با ابعاد اشاره شده در بند 3 ، از لامپ 8 وات uv استفاده شده است که 12 سانتی متر طول دارد . این لامپ در قسمت بالایی دستگاه قرار گرفته و اشعه را بصورت عمودی می تاباند.
6. عمر لامپ مورد استفاده در نمونه ساخته شده 11 هزار ساعت می باشد.

7. دستگاه ساخته شده در مدل نمونه ، دارای دو کشو می باشد که به علت تعبیه روزنه در طبقات آن ، اشعه قابل انتقال به محیط کشو ها و ضدعفونی وسایل قرار داده شده در آن می باشد.
8. به منظور جلوگیری از خروج اشعه ، دور تا دور دستگاه عایق بندی شده و در داخل اتاقی که دستگاه قرار می گیرد از سیستم تهویه هوا استفاده می شود تا به کاربران آن آسیبی وارد نشود.